Czy mieszkając w Krakowie zestarzejesz się szybciej?

with Brak komentarzy

            Z półek drogerii krzyczą do nas etykiety opakowań kosmetyków, kusząc wymownymi hasłami: pollution-control, antipollution, kontrola zanieczyszczeń, ochrona przed PM 2,5, kontrola antysmogowa… Czy to kolejny chwyt marketingowy i chwilowa moda pielęgnacyjna, czy realne zagrożenie dla piękna i młodości naszej skóry? Zaraz wszystkiego się dowiesz :).

Twarde dowody!

            Nie byłabym sobą, gdybym nie przekopała połowy Internetu i nie odnalazła jednego z nowszych artykułów z Journal of Cosmetic Science, który świetnie zajął się tematem zanieczyszczeń i kondycji skóry. Firma L’Oreal postanowiła dostarczyć fakty do reklamy i przebadać rzeczywisty wpływ zanieczyszczeń w miejscu zamieszkania na starzenie się skóry. Przenieśmy się więc do Chin…

Historia dwóch miast

            Do badań wybrano kobiety z dwóch miast w Chinach – Boading, czyli miasta z wysokim poziomem zanieczyszczeń. Boading to będzie nasz polski Kraków czy Nowy Sącz ;). Drugie miasto to Dalian – mniej zanieczyszczone, czyli na nasze realia będzie to Lublin. Skąd wiemy, że to nie inny czynnik niż zanieczyszczenie miasta wpłynął na kondycję skóry? A co z promieniowaniem UV, temperaturą, wiatrem, opadami? Tu najważniejsza kwestia – Baoding i Dalian mieszczą się na tej samej szerokości geograficznej i miesięczne warunki atmosferyczne są tam porównywalne. Jedyna różnica to indeks jakości powietrza (Air Quality Index – AQI).

            Z każdego miasta wybrano po 102 kobiety w grupie wiekowej od 25 do 45 lat, które w danym mieście przeżyły przynajmniej 15 lat. Dodatkowo przed badaniami sprawdzono, że kobiety w poszczególnych grupach wiekowych miały podobne zwyczaje – podobny czas ekspozycji na UV (czyli przebywania na słońcu), używane kosmetyki, spożywana ilość cukru, ostrych przypraw. Następnie skrupulatnie obfotografowano twarze pięknych pań i przeanalizowano, sprawdzając aż 26 oznak starzenia należących do 3 kategorii – zmarszczek i tekstury skóry, problemów z pigmentacją oraz widocznością porów i zaczerwienień. Grupa 15 specjalistów oceniła w skali każdą z cech, korzystając z atlasu skóry azjatyckiej prezentującego skalę kondycji skóry (serio, istnieje coś takiego!). Nie ograniczono się jednak tylko do opinii specjalistów – panel 80 laików został również poproszony o odpowiedź na 4 pytania dotyczące świetlistości, szarości, zdrowego wyglądu i wieku osób prezentowanych na zdjęciach.

Jakie otrzymano wyniki?

            Największą punktację w skali, a co za tym idzie, najstarzej wyglądającą skórę, miały kobiety z najstarszej grupy (40-45 lat) żyjące w Boading (tłum.: Krakowie). Najpoważniejsze zmiany dostrzeżono w strukturze i pigmentacji skóry. Panel laików ocenił, że kobiety z Baoding miały mniej świetlistą, szarą, wyglądającą niezdrowo i ogólnie starszą cerę, niż panie z Dalian.

dojrzala_kobieta

Wnioski

            Mamy więc jasne przesłanki na to, że zamieszkiwanie w rejonach zanieczyszczonych promuje wcześniejsze starzenie skóry. Trend anti-pollution jest jak najbardziej trendem popartym naukowo i warto do swojej pielęgnacji włączyć produkty o takiej deklaracji marketingowej. Jest jednak druga strona tego medalu. Jako konsumenci nie mamy dostępu do badań jakie zostały wykonane na składnikach aktywnych obecnych w produktach o takich deklaracjach, ani nie mamy pewności, że produkty te w ogóle zawierają skuteczne surowce anti-pollution, a nie jedynie surowce, które mogą tak działać, ale… nie muszą. Pocieszające jest jednak to, że wiele firm idzie w kierunku produkcji kosmetyków efektywnych, a nie tylko wiele obiecujących.

Jak mądrze wybierać?

            Ok, to się powymądrzałam, ale w takim razie jak włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki z „kontrolą zanieczyszczeń” i nie zrobić się w balona? Co mogę doradzić z perspektywy konsumenta, to ostrożne wybieranie firm kosmetycznych, którym ufamy. Warto sprawdzić na opakowaniu czy producent deklaruje, że produkt został przetestowany klinicznie i w jaki sposób sprawdzono jego działanie antipollution. Aktualnie wiadomo mi o dwóch modelach, które pozwalają na przetestowania kosmetyku w tym kierunku.

            Pierwszy polega na nakładaniu na skórę mieszaniny zanieczyszczeń zawierające metale ciężkie i cząsteczki zanieczyszczające powietrze, drugi model z kolei polega na wystawianiu skóry na działanie ozonu. Warto sprawdzić czy producent wspomina na opakowaniu, w kampanii marketingowej lub na stronie internetowej czy z takich modeli korzystał podczas testów.

            Szukaj też produktów bogatych w antyoksydanty, bo to właśnie one są w stanie zniwelować niekorzystne efekty zanieczyszczeń na naszej skórze. Warto też regularnie stosować produkty z kwasami AHA i BHA, które złuszczają naskórek i pozwalają odblokować pory. Po nich warto stosować produkty rozjaśniające – w przytoczonym badaniu na kobietach z Chin wspominałam o szarzeniu skóry.

            Z wyników innych badań dowiedziałam się, że zanieczyszczenia powietrza mogą zwiększyć aż o około 20% częstotliwość pojawiania się plam na skórze! Dowiedzione działanie depigmentacyjne ma witamina C i  niacynamid. Jeśli obawiasz się używać ich razem, to już nie długo na moim blogu pojawi się wpis o tym wybuchowym połączeniu 😉

Czy testowałaś już kremy antipollution? Kusi Cię by dać im szansę? Czy obawiasz się wpływu środowiska na swoją skórę? A może zauważasz go już gołym okiem? Podziel się w komentarzach 🙂

Literatura

  1. FLAMENT, F., BOUROKBA, N., NOUVEAU, S., LI, J. & CHARBONNEAU, A. A severe chronic outdoor urban pollution alters some facial aging signs in Chinese women. A tale of two cities. International Journal of Cosmetic Science. 2018, T. 40, nr 5, s. 467–481.
  2. PORTUGAL-COHEN, Meital, ORON, Miriam, COHEN, Dror & MA’OR, Zeevi. Antipollution skin protection – A new paradigm and its demonstration on two active compounds. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. 2017, T. 10, s. 185–193.
  3. PURI, Poonam, NANDAR, ShashiKumar, KATHURIA, Sushruta & RAMESH, V. Effects of air pollution on the skin: A review. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology. 2017, T. 83, nr 4, s. 415.
  4. HAKOZAKI, Tomohiro, TAKIWAKI, Hirotsugu, MIYAMOTO, Kukizo, SATO, Yasuhiro & ARASE, Seiji. Ultrasound enhanced skin-lightening effect of vitamin C and niacinamide. Skin Research and Technology. 2006, T. 12, nr 2, s. 105–113.